Vážení odběratelé,

v návaznosti na platné znění zákona č. 235/2004 Sb.,  se sazba daně určuje podle data zdanitelného plnění (dále jen „DUZP“), které je odvislé od data zjištění skutečné spotřeby, což je den, kdy odečet obdržíme, nikoli den, kdy odečet provedete.

 

U přijatých záloh se sazba DPH určí podle data přijetí – zálohy přijaté před 1.1.2024 podléhají 10% sazbě a zálohy přijaté po 1.1.2024 budou podléhat 12% sazbě DPH. Při následném vyúčtování se již řeší sazba DPH pouze pro doplatek nebo přeplatek:

- pro doplatek s DUZP po 1.1.2024 platí sazba 12%

- v případě přeplatku se musí zohledňovat sazby přijatých záloh

  

Pro názornost uvádíme příklad, který naleznete v příloze výpočet přeplatku.

 

Uvedený postup odpovídá platnému zákonu, který musí naše společnost respektovat. Nejedná se o žádnou novinku, stejným způsobem bylo postupováno již v roce 2020 při změně sazby DPH.

ŠPVS, a.s. zajišťuje pravidelnou deratizaci kanalizace a přilehlých prostor vždy v jarních a podzimních měsících. V kanalizačních šachtách a objektech jsou pokládány nástrahy, které nejsou na bázi jedu, ale snižují srážlivost krve a způsobují vnitřní vykrvácení. Aplikovány jsou ve formě "salámu", který obsahuje přesnou dávku pro hubení potkanů. U větších zvířat, jako jsou kočky nebo psi, dávka způsobí jen mírnou nevolnost. Při plošné deratizaci není populace potkanů vyhubena, ale drží se na jakési únosné míře. ŠPVS rovněž plošně monitoruje robotem s televizní kamerou stav kanalizační sítě a postupně ji rekonstruuje, což rovněž omezuje životní podmínky pro potkany.

Pro důslednou deratizaci je však nezbytné, aby souběžně proběhlo kladení nástrah i v přilehlých nemovitostech, které nejsou součástí provozovaných úseků kanalizace a naše společnost tam tyto činnosti nemůže provádět. Obecnou povinností všech vlastníků nemovitostí je pravidelné zajišťování deratizace rizikových prostor (zejména sklepy, suterénní prostory, kanalizační přípojky a vnitřní kanalizace, apod.). Vyzýváme proto odpovědné osoby ke koordinovanému postupu v opatřeních proti hlodavcům.

město                                                 termín

Šumperk                               od poloviny dubna do poloviny května

Zábřeh                                  druhá polovina dubna

Mohelnice                             druhá polovina dubna

ostatní obce                          v polovině dubna

Vikýřovice, Rapotín, Petrov nad Desnou, Sobotín, Loučná nad Desnou, Staré Město, Hanušovice, Oskava, Mírov, Vlčice a Loštice

Bližší termíny, ev. další podrobnosti Vám sdělí mistr střediska kanalizací Milan Churavý, tel: 602 760 921.

Podstatný vliv na četnost populace potkanů má zejména jejich přístup k potravě, proto vyzýváme všechny občany, aby zbytky jídel nevhazovali do kanalizace, nýbrž je likvidovali řádným způsobem (v uzavřených obalech je odkládali do nádob na TKO).

V poslední době se v tlakovém pásmu H1, které je zásobováno z vodojemu Skalka umístěném mezi Temenicí a Bratrušovem, periodicky objevuje zvýšený zákal v dodávané vodě. Zákal vzniká v jakémkoli vodovodním potrubí – jde o mikroskopické částice, které se jednak uvolňují při korozi kovových potrubí, jednak se dostanou do potrubí při manipulaci s ním, zejména při jeho opravách. Částice zákalu se usazují v místech slabšího průtoku, především v koncových větvích vodovodu, při změně proudění se však mohou rozvířit a zabarvit vodu. Provozovatel vodovodu se snaží zákal odstraňovat řízeným odkalováním, a to jak preventivně pravidelným odkalováním odkalovacími ventily, tak i operativně při nutných zásazích do vodovodní sítě. Přes veškerou snahu však nelze zcela zabránit, aby se zakalená voda dostala až přímo ke spotřebitelům.

Vnitřní stěny vodovodního potrubí v řadě míst Šumperka jsou silně zkorodované, což zvyšuje uvolňování železitých částic způsobujících zákal, v obdobném stavu je i přivaděč vody z Koutů přes Rapotín a dál do Šumperka. Ačkoli potrubí je celkově neporušené a plně funkční, vnitřní koroze negativně ovlivňuje kvalitu dodávané vody. Z tohoto důvodu investuje vlastník vodovodu, společnost Vodohospodářská zařízení Šumperk, a.s., nemalé finanční prostředky do výměny vodovodního potrubí. V současné době probíhá druhá část 1. etapy výměny vodovodního přivaděče v Loučné a další etapy by měly navazovat. Z preventivních důvodů je tedy nutné navýšit frekvenci odkalování na dodavatelské síti. V minulém týdnu proběhlo mimořádné vyčištění vodojemu Skalka a v období přelomu března a dubna 2023 bude probíhat plošná odkalovací kampaň v těchto ulicích:

Švédská

Norská

Dánská

Islandská

Finská

Jugoslávská

Temenická

Anglická

Sládkova

Fibichova

Čajkovského

Šumavská

Zemědělská

Erbenova

Březinova

Kmochova

V případě, že zaznamenáte zákal v dodané vodě ve vašem bytě, prosíme o sdělení této skutečnosti obratem na centrální vodárenský dispečink (nepřetržitá služba), tel. 583 317 202. Tímto nám pomůžete lokalizovat pohyb kalového mraku a vhodně stanovit správná místa pro odkalení.

Dodávka zakalené vody je sice pro odběratele opticky nevyhovující, nejsou jí však porušeny povolené limity pro dodávku pitné vody. Voda je nadále hygienicky nezávadná a lze ji používat. Obvykle stačí krátké odpuštění zakalené vody k obnovení standardní dodávky.

Za způsobené nepříjemnosti se omlouváme.

Jedním z řady úkolů provozovatele kanalizace pro veřejnou potřebu je její pravidelné čištění. Obvykle se používá čistící hlavice kombinovaná s vysokotlakým vodním paprskem, který naruší usazeniny v kanalizaci a tyto jsou následně odsáty kanalizačním vozem. Při průchodu čistící hlavice kanalizačním potrubím vzniká přetlak, který se dostává přes kanalizační přípojky do vnitřní kanalizace jednotlivých napojených objektů a při špatně provedené vnitřní instalaci může způsobit znečištění u sanitárních prvků napojených na kanalizaci (klozet, sprchový kout, apod.). Takovéto  znečištění  je pochopitelně velmi nepříjemné pro uživatele napojené nemovitosti, nicméně není způsobeno špatným postupem při čištění kanalizace, nýbrž špatným provedením vnitřní kanalizace (nedostatečně odvětrání, absence zpětné klapky, apod.). Takto vzniklé škody nejsou považovány za škody způsobené provozem při čištění kanalizace a jejich odškodňování naše společnost zásadně odmítá.
Animace v přiloženém odkazu názorně ukazuje, jak k tomuto druhu škod dochází – sledujte ukázku od času 11:30 zde https://www.youtube.com/watch?v=F6I-SjUgYoE

PŘIJMEME NOVÉHO ZAMĚSTNANCE NA POZICI:
 „Provozní technik dispečinku¨
Specifikace pracovního místa:
Zajištění chodu řídícího a přenosového zařízení (SCADA) na monitorovaných objektech centrálního vodárenského dispečinku.  Provádění údržby, kalibrace a diagnostiky závad a následné zajištění oprav slaboproudých el. zařízení systému měření a regulace.
Očekáváme:

· spolehlivost, zodpovědnost, pracovitost, schopnost asertivního chování a samostatného rozhodování, loajálnost, příjemné vystupování a komunikativnost
Požadujeme:

· vzdělání ÚSO – elektro (slaboproud).
· odborná kvalifikace elektro dle §6 NV 194/2022Sb. (§6, Vyhl. 50/78 Sb.).
· řidičský průkaz  sk. B.
· výhodou praxe v oblasti měření a regulace (průmyslová automatizace).
· znalost „PC“ MS Office.
· spolehlivost, loajálnost, flexibilita, smysl pro týmovou spolupráci   

 
Nabízíme:

· měsíční mzda dle tarifní třídy 7
· prémie
· 5 týdnů dovolené
· příspěvek na stravování
· odměny za pracovní a životní výročí
· příspěvek na životní či penzijní připojištění

 

Životopisy zasílejte na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. do 10.3.2023.