Ucpaná kanalizace či poškozená čerpadla v čistírnách. To jsou jen některé následky toho, když v kanalizaci skončí věci, které tam nepatří.
Zdroj: http://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/ucpanych-odpadu-pribyva-mohou-za-to-i-vlhcene-ubrousky-20161019.html

Odborníci ze Šumperské vodohospodářské provozní společnosti (ŠPVS) potvrzují, že stále přibývá poruch způsobených nesprávným využíváním kanalizace. Letos už vyjeli ke třiadvaceti případům ucpaného potrubí, což je více než za celý rok 2015. Nepříznivým trendem poslední doby jsou vlhčené ubrousky, které lidé stále častěji splachují. Ty se nerozloží a dokážou způsobit nemalé komplikace. Nesprávným používáním kanalizace často způsobují lidé problémy sami sobě nebo sousedům. Nepříjemné následky může mít například olej včetně fritovacího. „Použitý olej z fritovacího hrnce ztuhne a v kombinaci s vlasy či textilem vytvoří pevnou zátku," popsal jednu z nebezpečných kombinací obchodně správní ředitel ŠPVS Jan Havlíček.

Dodal, že do kanalizace v žádném případě nepatří ani pleny či zbytky jídla, včetně těch, které prošly domácím drtičem odpadů. „Jsou žádaným pokrmem pro potkany. Provádíme pravidelnou deratizaci kanalizační sítě, ale moc by pomohlo, kdyby lidé mysleli na to, že zbytky jídla patří jinam," upozornil Jan Havlíček.

 

Šumperk nádoby na olej nemá

Marcela Pospíšilová bydlí v rodinném domě v Rapotíně a při likvidaci různého odpadu počíná obezřetně. „Fritovací olej slévám do pet láhve a když je plná, vylévám jí do speciální nádoby, která je v Rapotíně umístěna u kontejnerů. Ale moc lidí to zřejmě nedělá, ten kanystr je většinou prázdný," řekla Marcela Pospíšilová. V Šumperku u odpadních kontejnerů nádoby na olej nejsou a o jejich pořízení se nyní ani neuvažuje. „Svoz by byl zřejmě logisticky náročný, je také otázka, kolik lidí by tuto možnost využívalo. Olej a tuky je možné odevzdat ve sběrných dvorech v Příčné a Anglické ulici," řekl Vladimír Hošek z šumperské radnice, který má starosti odpadové hospodářství.

 

Pokuta za ucpání až 100 tisíc

Následky ucpané kanalizace mohou být velmi nepříjemné, i když i v této oblasti nastal pokrok. „Používáme moderní techniku a řadu problémů jsme schopni vyřešit bez nutnosti výkopu. Máme i vozík s kamerou, která dokáže najít přesně místo, kde vznikl problém," přiblížil Jan Havlíček.

Nepříjemné následky může mít ucpané potrubí pro viníka, tedy toho, kdo nesprávnou věc či látku do kanalizace vypustil. Pokuta může být v případě fyzických osob až sto tisíc korun, v případě právnických osob dokonce až dvakrát tolik.

Komplikace způsobují předměty i v čistírnách odpadních vod. Těch provozuje ŠPVS devět a ve všech zaznamenává velké množství vlhčených ubrousků. Ty se na rozdíl od toaletního papíru nerozloží a v celku dorazí až do čistíren, kde se namotávají na hřídele čerpadel. Vodohospodáři ale zaznamenali také klacky, hadry, PET lahve nebo například celé brambory.

 

Co do kanalizace v žádném případě nepatří

Biologický odpad: zbytky jídel včetně těch z kuchyňských drti­čů
Tuky: včetně fritovacího oleje
Hygienické potřeby: vlhčené ubrousky, dámské vložky, dětské pleny, vatové tyčinky
Chemikálie a léky
Pevné předměty: například PET lahve
Zdroj: http://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/ucpanych-odpadu-pribyva-mohou-za-to-i-vlhcene-ubrousky-20161019.html

 

Zdroj: Šumperský a jesenický deník

 

 


Zdroj: http://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/ucpanych-odpadu-pribyva-mohou-za-to-i-vlhcene-ubrousky-20161019.html

 

Ubrousky stále ucpávají čerpadla. Zdraží stočné

 

 

Vlhčené kapesníčky odhazované do klozetu zavinily na Olomoucku už několik havárií

 

 

Hnojice, Žerotín – Znečištěný potok a splašky ve sklepě. Takové havárie může způsobit obyčejný vlhčený ubrousek v záchodové míse. Své o tom vědí v Hnojicích na Olomoucku, kde kosmetické ubrousky ucpaly čerpadlo v kanalizaci a odpadní vody se dostaly lidem do domu. Technici Vodohospodářské společnosti Čerlinka musejí přitom k čerpadlům kvůli ubrouskům i několikrát týdně. Lidem to spočítají ve stočném.

 

            „Je to hodně velký problém. V jedné obci jsme museli zasahovat třikrát čtyřikrát za týden, protože ubrousky ucpávaly čerpadlo na čistírně odpadních vod. Máme tam naštěstí obsluhu, ale i tak je to spousta práce,“ uvedl Michal Blažek z litovelské Vodohospodářská společnosti Čerlinka.

 

            Technik musí čerpadlo ze stokové sítě vysunout a nezřídka rozdělat i spirálu, aby ze zařízení dostal nečistoty pryč. „V podzemních čerpacích stanicích jsou koše na shrabky, ale ubrousek je tak malý, že mříží proplave. Pak nezbude, než čerpadlo rozmontovat a zase spustit zpátky,“ popsal Blažek.

 

            Například v Žerotíně na Olomoucku je šest čerpacích stanic a v každé dvě čerpadla, která posílají odpadní vody do další stoky a nakonec přes pole do čistírny odpadních vod v Pňovicích. „Je to složitý systém, který když se naruší, může dojít k havárii, což jsme už zaznamenali v Hnojicích, kde odpadní voda vyplavila dům. A to kvůli vlhčeným ubrouskům,“ kroutil hlavou vedoucí kanalizací Čerlinky.

 

            Navíc jsou to další náklady, které vodohospodáři napočítají domácnostem v rámci správy stokové sítě. „Úplně zbytečně! Lidé si to dělají sami,“ dodal.

 

            V obcích, kde se s opakovanými výpadky čerpadel a haváriemi potýkali nejčastěji, už vysvětlovali obyvatelům, proč není dobré vyhazovat ubrousky do záchodové mísy. Upozornili na to v Žerotíně i Hnojicích. Tam dokonce starosta před měsícem uspořádal exkurzi do čistírny odpadních vod. „Lidem přímo na čističce ukázali, jaký to dělá nepořádek,“ konstatoval starosta Libor Kašpárek. „Vyplavilo to sklep a příště se může stát, že odpad vyteče do řeky a znečistí životní prostředí,“ zlobil se.

 

            Po exkurzi prý problémů s čerpadly minulý rok zkolaudované stokové síti ubylo. „Je toho méně, ale pořád se to děje. Takový nešvar, ty kapesníčky! Stojí to peníze, škodí to dětem a životnímu prostředí. Je ale na ně lákavá reklama, tak lidé nepřemýšlejí a podléhají. Však sociálka jim ubrousky zaplatí,“ pozastavoval se starosta Hnojic.

 

Daniela Tauberová

zdroj: Olomoucký deník