Vodohospodáři na Šumpersku zahájili obnovu klíčového vodovodního přivaděče, který zásobuje vodou tisíce lidí. Pětadvacet kilometrů potrubí chtějí obnovit do sedmi let. Celkové odhadované náklady dosahují čtyř set milionů korun.

Velkokapacitní přivaděč vede z Koutů nad Desnou do Šumperku. Vodou z Hučivé Desné zásobuje především obce v Podesní a částečně také Šumperk. Postaven byl v roce 1976. Úpravna v Koutech, odkud je voda rozváděna, byla generálně opravena v roce 2008. Ocelové trubky přivaděče jsou však v původním stavu.

„Přivaděč je kvůli jeho stáří na hranici životnosti, vzhledem k materiálovému provedení je velmi zanesen sraženinami. Obnovou chceme docílit bezvadnosti a zkvalitnění dodávek pitné vody,“ sdělil výkonný ředitel firmy Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ), která je investorem akce, Martin Budiš.

Firma předpokládá opravu metodou vložkování, při níž je do původního ocelového potrubí zataženo nové polyethylenové.

„Jeden úsek chceme obnovit metodou berstliningu, kdy ocelové potrubí nahradíme litinovým,“ doplnil Martin Budiš.

VHZ hodlá přivaděč obnovovat po etapách od koutecké úpravny směrem na Šumperk. Nyní pracuje na první v délce zhruba tři a půl kilometru. Náklady na ni činí asi 54 milionů korun. Během letoška a příštího roku chce mít hotovy dvě etapy, což činí zhruba sedm kilometrů obnoveného potrubí.

Dále mají práce pokračovat v závislosti na financích a přiznaných dotacích. „Pokud vše dobře půjde tak do sedmi let by mohl být celý přivaděč až do Šumperka obnoven,“ uzavřel Martin Budiš.


Zdroj: https://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/v-jesenikach-obnovuji-paterni-vodovod-pro-sumpersko-takto-to-vypada-20211015.html

V návaznosti na změnu interního informačního systému bude ve dnech 6. – 8. září 2021 mimo provoz zákaznické centrum naší společnosti, v období od 1.9. do 8.9. 2021 budou uzavřeny rovněž pokladny společnosti. Zákazníky prosíme, aby své požadavky vyřizovali mimo výše uvedené dny.

Děkujeme za pochopení.

Pokud se vracíte z několikadenní dovolené domů, nepijte hned vodu z kohoutku, ani z ní nevařte. Voda, která stojí delší dobu v potrubí, může totiž obsahovat i třikrát větší množství těžkých kovů, než je doporučená denní dávka. S tímto zjištěním přišli brněnští vědci z Mendelovy univerzity.

 

více zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/po-navratu-z-dovolene-nepijte-vodu-z-kohoutku-radi-vedci-171876#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=JQNZOJj5joX-202108121748&dop_id=171876&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Vážení zákazníci,

            v letošním roce v souvislosti s  aktuální epidemiologickou situací došlo k omezení odečtů fakturačních vodoměrů; je proto pravděpodobné, že nebude proveden fyzický odečet spotřeby vody ve vašem odběrném místě.

V takovémto případě vám bude vyúčtování spotřeby vystaveno v obvyklém termínu konce měsíce května a to na základě automaticky vypočteného množství odebrané vody dle známých údajů z předchozích období.

V případě zájmu lze nahlásit stav vodoměru svépomocí a to následujícími způsoby:

telefonem        na tel. číslo 583 317 317. Po vytočení čísla budete spojeni s operátorem, který vás požádá o sdělení následujících informací: číslo odběratele, číslo vodoměru a datum odečtu vodoměru.

e-mailem          na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Do předmětu zprávy uveďte tyto informace: číslo odběratele, číslo vodoměru a datum odečtu vodoměru.

www stránky    v naší virtuální kanceláři http://zakaznici.spvs.cz/. Tato možnost platí pro zákazníky, kteří již mají u naší společnosti vygenerovaný přístup do virtuální kanceláře.

Výše uvedené způsoby nahlášení stavu vodoměru bude možno provést v pracovní dny v čase od 7:00 – 15:00 hod. a to nejpozději do 27.5.2021.

V případě nenahlášení stavu vodoměru nejpozději do 27.5.2021 bude proveden technický propočet tak, jak je obvyklé.

Vyúčtování za dodanou vodu a odvedenou odpadní vodu obdržíte od naší společnosti ve stejném období jako v předcházejících letech.

V případě jakýchkoli nejasností se obraťte na naše zákaznické centrum, tel. 583 317 317, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

 

V Šumperku 28.4.2021

 

Ing. Radim Jirout, MBA, LL.M.

generální ředitel společnosti

ŠPVS, a.s. zajišťuje pravidelnou deratizaci kanalizace a přilehlých prostor vždy v jarních a podzimních měsících. V kanalizačních šachtách a objektech jsou pokládány nástrahy, které nejsou na bázi jedu, ale snižují srážlivost krve a způsobují vnitřní vykrvácení. Aplikovány jsou ve formě "salámu", který obsahuje přesnou dávku pro hubení potkanů. U větších zvířat, jako jsou kočky nebo psi, dávka způsobí jen mírnou nevolnost. Při plošné deratizaci není populace potkanů vyhubena, ale drží se na jakési únosné míře. ŠPVS rovněž plošně monitoruje robotem s televizní kamerou stav kanalizační sítě a postupně ji rekonstruuje, což rovněž omezuje životní podmínky pro potkany.

Pro důslednou deratizaci je však nezbytné, aby souběžně proběhlo kladení nástrah i v přilehlých nemovitostech, které nejsou součástí provozovaných úseků kanalizace a naše společnost tam tyto činnosti nemůže provádět. Obecnou povinností všech vlastníků nemovitostí je pravidelné zajišťování deratizace rizikových prostor (zejména sklepy, suterénní prostory, kanalizační přípojky a vnitřní kanalizace, apod.). Vyzýváme proto odpovědné osoby ke koordinovanému postupu v opatřeních proti hlodavcům.

 

 

město                                                 termín

Šumperk                               od poloviny dubna do poloviny května

Zábřeh                                  druhá polovina dubna

Mohelnice                             druhá polovina dubna

ostatní obce                          v polovině dubna

Vikýřovice, Rapotín, Petrov nad Desnou, Sobotín, Loučná nad Desnou, Staré Město, Hanušovice, Oskava, Mírov, Vlčice a Loštice

 

 

Bližší termíny, ev. další podrobnosti Vám sdělí mistr střediska kanalizací Milan Churavý, tel: 602 760 921.

Podstatný vliv na četnost populace potkanů má zejména jejich přístup k potravě, proto vyzýváme všechny občany, aby zbytky jídel nevhazovali do kanalizace, nýbrž je likvidovali řádným způsobem (v uzavřených obalech je odkládali do nádob na TKO).