Nabídka zaměstnání:

provozní montér

provozní zámečník

projektant

Více zde.

 

Šumperská provozní vodohospodářská společnost, a.s.

hledá vhodného kandidáta/ku pro obsazení pozice

projektantNáplň práce:

projektování vodovodních a kanalizačních přípojek, menší projekty vodovodů a kanalizací vč. inženýrské činnosti

 

Požadujeme:

VŠ obor stavební, zaměření vodní stavby výhodou

práce vCAD, Excel, Word

           řidičský průkaz sk. B

           autorizace voboru výhodou

 

Nabízíme:

práci ve stabilní společnosti

zázemí zahraniční skupiny SUEZ, jejíž je společnost součástí

odpovídající mzdové ohodnocení a další zaměstnanecké výhody

účast na rozvoji perspektivní společnosti

možnost dalšího odborného vzdělávání

 

Předpokládaný nástup 1.7.2018


Přihlášky do výběrového řízení spolu se strukturovaným životopisem zasílejte do 1.6.2018: e-mailem na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

ŠPVS, a.s. zajišťuje pravidelnou deratizaci kanalizace a přilehlých prostor vždy v jarních a podzimních měsících. V kanalizačních šachtách a objektech jsou pokládány nástrahy, které nejsou na bázi jedu, ale snižují srážlivost krve a způsobují vnitřní vykrvácení. Aplikovány jsou ve formě "salámu", který obsahuje přesnou dávku pro hubení potkanů. U větších zvířat, jako jsou kočky nebo psi, dávka způsobí jen mírnou nevolnost. Při plošné deratizaci není populace potkanů vyhubena, ale drží se na jakési únosné míře. ŠPVS rovněž plošně monitoruje robotem s televizní kamerou stav kanalizační sítě a postupně ji rekonstruuje, což rovněž omezuje životní podmínky pro potkany.

Pro důslednou deratizaci je však nezbytné, aby souběžně proběhlo kladení nástrah i v přilehlých nemovitostech, které nejsou součástí provozovaných úseků kanalizace a naše společnost tam tyto činnosti nemůže provádět. Obecnou povinností všech vlastníků nemovitostí je pravidelné zajišťování deratizace rizikových prostor (zejména sklepy, suterénní prostory, kanalizační přípojky a vnitřní kanalizace, apod.). Vyzýváme proto odpovědné osoby ke koordinovanému postupu v opatřeních proti hlodavcům.

 

 

město                                                 termín

Šumperk                               od poloviny dubna do poloviny května

Zábřeh                                  druhá polovina dubna

Mohelnice                             druhá polovina dubna

 

 

ostatní obce                          v polovině dubna

Vikýřovice, Rapotín, Petrov nad Desnou, Sobotín, Loučná nad Desnou, Staré Město, Hanušovice, Oskava, Mírov, Vlčice a Loštice

 

 

Bližší termíny, ev. další podrobnosti Vám sdělí mistr střediska kanalizací Milan Churavý, tel: 602 760 921.

Podstatný vliv na četnost populace potkanů má zejména jejich přístup k potravě, proto vyzýváme všechny občany, aby zbytky jídel nevhazovali do kanalizace, nýbrž je likvidovali řádným způsobem (v uzavřených obalech je odkládali do nádob na TKO).

Krátký rozhovor s Radimem Jiroutem, ředitelem Šumperské provozní vodohospodářské společnosti, která dodává pitnou vodu a odvádí i čistí splašky více než osmdesáti tisícům obyvatel severní části Olomouckého kraje.

 

V létě loňského roku jste hovořil o situaci ve vodohospodářství, vzhledem k tomu, že různým společnostem, včetně ŠPVS, končí v roce 2020 smlouva k provozování vodovodů a kanalizací. Z Vašich slov bylo cítit, že i přes veškeré silné argumenty na Vaší straně, hovořící v prospěch zachování současného modelu spolupráce, nejsou jim, někteří zastupitelé měst a obcí, ochotni naslouchat. Jak se situace od té doby změnila?

Radim Jirout: Bohužel, nezměnila se a ještě více se přiostřila. Vodohospodářství je stále více politické, než odborné téma a navíc, ze strany některých osob při jednání zastupitelstev měst a obcí, dochází ke sdělování lživých a nepravdivých informací s cílem poškodit naši společnost. Osobně z toho mám rozpačitý dojem, doufal jsem, že více než o politiku půjde na konec o kvalitu služeb za dobrou cenu pro občany. Často se ale na zastupitelstvech vytahují zástupná politická témata a neřeší se fakta. Občas si říkám, jestli za tím není i snaha o budoucí osobní prospěch některého ze zastupitelů. Ale, to mohou posoudit občané sami, protože z naprosté většiny těchto jednání jsou přístupné video záznamy a zápisy.

 

Má někdo důvod být nespokojen s prací Vaší společnosti?

Radim Jirout: To určitě ne. Svou práci děláme už dlouho a velmi dobře. Občané se o tom mohou přesvědčit kdykoliv, kdy otočí kohoutkem a teče jim kvalitní voda. Snížili jsme dlouhodobě ztráty vody ze čtyřiačtyřiceti procent na jedenáct procent, což je údaj na úrovni vyspělých evropských států. Staráme se o vodní zdroje i vodovodní síť a investujeme do jejího rozvoje i rozvoje služeb občanů, stejné je to i v případě kanalizace a čistíren odpadních vod. Za pronájem sítě platíme ročně městům a obcím více než sto milionů korun, které slouží na investice a rozvoj sítí. Navíc nás smlouva zavazuje k dalším investicím do sítě, kdy do havarijních a obnovujících oprav dáváme dalších více než dvacet milionů korun. Celé naše hospodaření prošlo naposledy před dvěma lety nezávislým technickým auditem a bez chyb. Nemáme co, skrývat. A když přijdou další audity, věřím, že proběhnou opět s výborným výsledkem. Jsme komerční společností a našim cílem je tvorba přiměřeného zisku, který je ovšem ve vodárenském oboru přísně regulován státem. Navíc, tím, že patříme zahraniční vodohospodářské společnosti, máme přístup k nejmodernějším technologiím a pracujeme maximálně efektivně.

 

Jak vidíte Vaši budoucnost v zásobování vodou na Šumpersku?

Radim Jirout: Pokud se podíváte pragmaticky na fakta, je jasné, že nejvýhodnější variantou pro koncového zákazníka je otevřené koncesní řízení. I když se valná hromada VHZ, a.s. ještě definitivně nerozhodla, věříme, že zvítězí zdravý lidský rozum a kvalitní služby za dobrou cenu pro občany. Vodárenství není místo na experimenty.

 

Zdroj:http://zpravodajstvi.sumpersko.net/Voda-je-stale-politicke-tema-11783/clanek/Publicistika

Předseda představenstva ŠPVS Petr Konečný: Odvádění zisku do zahraničí vnímám jako laciný argument

 

Od ledna letošního roku má Šumperská provozní a vodohospodářská společnost nového předsedu představenstva. Stal se jím Petr Konečný, který přišel z pozice generálního ředitele Ostravských vodáren a kanalizací. Nově bude zastávat funkci výkonného ředitele ve společnosti SUEZ Water. Konečný poskytl rozhovor týdeníku Moravský sever, který publikujeme v kompletní podobě.

 

Jste novým předsedou představenstva, chystáte nějaké zásadní změny?

V představenstvu ŠPVS jsem působil od roku 2001 jako dnes služebně nejstarší jeho člen, takže jsem o místní situaci a jejím vývoji dobře informován. Faktické údaje jasně ukazují, že společnost pracuje velmi dobře a chová se po všech stránkách jako správný hospodář. Ztráty vody se od roku 2001 snížily o dvě třetiny a pohybují se na úrovni jedenáct až patnáct procent ročně. Dlouhodobě investujeme do majetku naší společnosti a jejího vybavení. Jen loni to bylo více než dvanáct milionů korun. Důležité ovšem je, aby byli spokojeni především koncoví spotřebitelé našich služeb, takže nemůžeme „usnout na vavřínech“, ale musíme hledat cesty, jak naše služby neustále vylepšovat. Žádné zásadní změny nechystám, čeká nás každodenní poctivá práce jako doposud. Pozitivní výsledky naší práce jsou jednoduše viditelné, protože otočíte kohoutkem a teče vám z vodovodu čistá voda za odpovídající cenu, ať je zima nebo léto, a odpadní vody končí tam, kde mají být. Věřím, že si na to obyvatelé Šumperska rádi zvykli a všichni to považují za samozřejmost.

 

Rok 2018 je pro ŠPVS důležitý, proč?

Rok 2018 je důležitý především pro budoucnost provozování vodáren a kanalizací v okrese Šumperk. Akcionáři Vodohospodářských zařízení Šumperk, jimiž jsou vlastníci majetku vodovodů a kanalizací, tedy obce a města Šumperska,se budou rozhodovat, jak dál s provozováním vodovodů a kanalizací od roku 2021.

 

Jak se na celou věc díváte vy osobně?

Je třeba říci, že každý má právo si vybrat řešení podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, nicméně na zřeteli by měl mít především dlouhodobou kvalitu služeb a odpovídající cenu vody pro spotřebitele. Profesionálně zásobujeme Šumpersko pitnou vodou a odvádíme odpadní vodu k plné spokojenosti odběratelů už více než sedmnáct let. Slyšel jsem už mnoho různých a protichůdných názorů na problematiku a nejlépe to, zatím, vyjádřil primátor Ostravy Tomáš Macura. Na konferenci Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) v listopadu minulého roku v Ostravě zmínil ve svém projevu úspěšný model spolupráce se společností OVAK. Jak uvedl titul Moderní obec: „Jsem názoru, že by vodu za každou cenu měla vlastnit města a komunální podniky. Nevěřím tomu, že pokud vodárenské sítě bude provozovat komunální podnik, budeme se mít lépe, voda bude levnější, kvalitnější, dostupnější a bude méně poruch. V Ostravě je jedna z nejlevnějších vod v rámci České republiky a vodárenská společnost má jedny z nejnižších ztrát vody. A to i díky know-how, kterého žádný komunální podnik řízený politiky nemůže nikdy dosáhnout.“

 

O provozovatelích se zahraniční účastí nebo vlastníkem se říká, že odvádějí zisk nebo nečerpají dotace. Co si o tom myslíte?

Upřímně, vnímám odvádění zisku do zahraničí jako velmi laciný argument odpůrců současného stavu. Například, když jdete do obchodu, zajímá Vás, kdo ho vlastní? Myslím si, že ne. Ale určitě Vás bude zajímat, jaké zboží má, za jakou cenu a v jaké kvalitě, jak se chová k zákazníkům a podobně. My poskytujeme kvalitní služby, vlastníme specifické know-how, zaměstnáváme lidi, investujeme, odvádíme daně. Tak, proč bychom neměli mít přiměřený zisk, který je přece cílem podnikání. Cena vody i zisk jsou navíc předmětem přísné regulace ze strany státu. A k těm dotacím, například skupina SUEZ na Šumpersku, a nejen tam, smluvně zkrátila dobu trvání provozní smlouvy, aby čerpání dotací vlastníkům umožnila. Ale i jinak se ŠPVS chová k obcím a Vodohospodářským zařízením Šumperk, podle mého názoru, velice partnersky. Celkově vzato, pokud chce někdo někoho hodnotit, měl by posuzovat konkrétní společnost, a ne generalizovat všechny dohromady a už vůbec ne podle toho, kdo ji vlastní.

 

Know-how je častý až všeobecný výraz, je v tom něco konkrétního a výjimečného?

Nebudu nyní mluvit o všech znalostech, postupech a zkušenostech, které díky zahraničnímu akcionáři máme a které není možné získat na základě lokálního působení. Uvedu jeden příklad za všechny, který ukazuje, jak je dobré být součástí velkého celku. V Ostravě už má velká část odběratelů vody možnost zdarma kontrolovat svou spotřebu pomocí dálkově odečítaných vodoměrů. Systém funguje na principu odečtu dat z vysílačů umístěných na vodoměrech, které jsou pomocí digitálního kódovaného signálu přijímány přijímači. Hlavní výhodou chytrého vodoměru je, že spotřebitel má neustálý přehled o aktuální spotřebě vody, a pokud dojde k nestandardnímu odběru, tedy například úniku vody, systém pošle odběrateli varovný e-mail. Tato technologie je již nasazena v pilotním režimu také na Šumpersku a věřím, že po dohodě s Vodohospodářskými zařízeními Šumperk ji bude možno rozšířit ve větším měřítku.

 

Jak vidíte budoucnost vodárenství na Šumpersku?

Věřím, že zvítězí zdravý rozum a naše práce, kterou jsme započali a úspěšně pro obyvatele děláme už mnoho let, bude pokračovat. Jsem přesvědčen, že zásobování vodou není oblast vhodná pro experimenty a naše dlouhodobá filozofie, kterou se při provozování v České republice řídíme, tedy poskytovat kvalitní služby za přijatelnou cenu, nakonec najde svoji odezvu.

 

zdroj: Deník